čtvrtek 10. října 2013

Evropská unie

V poslední době se opět začalo diskutovat o tom, jestli nevystoupit z EU. Což mě přivedlo na myšlenku, že velké množství mých přátel jsou sympatizanti Strany svobodných občanů. A dál, že Strana svobodných občanů je vlastně docela sympatická strana. Má jasný, čitelný program, je konzistentní, nejsou v ní žádné pochybné osobnosti (aspoň o nich nevím) a Mach je na první pohled sympaťák. A celkem chápu ty, kteří EU nemají rádi a ideálně by z ní chtěli ven. Ale souhlasit s tím nemohu.Na Evropské unii je mnoho špatného. Je nechutně byrokratická, má hodně levicový nádech, její čelní představitelé (Barroso, Van Rumpoy) působí jako absolutně nesympatičtí úředníci. Kromě toho krize eura, prapodivná zahraniční politika, prostě není zde moc co obdivovat. Ale zásadní myšlenka je, že nesympatická mi přijde současná politika a tvář EU, nikoliv samotná myšlenka EU.

Současná situace u nás se mi také vůbec nelíbí. Prezident a jeho kamarádi ovládají zemi, po volbách nás čeká nástup socialistů a asi částečně komunistů, ekonomická situace také není nejrůžovější, není prostě moc věcí ze kterých by měl člověk radost. Ale nikoho nenapadlo, že by třeba Slaný mělo vystoupit z ČR. Nebo třeba Středočeský kraj. Přitom ta analogie je úplně stejná. Jako je Slaný součást ČR, tak je ČR součást EU. Pokud se nám ve Slaném nelíbí, jak vypadá náš stát, tak nám nezbývá, než s tím zkusit něco dělat. Tedy pokud se naší republice nelíbí, jak funguje EU, tak by s tím měla něco dělat. Možnosti má. A ne zbaběle utéct.

Je třeba si uvědomit, že EU je politický spolek. Má politický význam, ne hospodářský. A jeho členské státy nemají dlouhodobě jinou možnost, než v tomto spolku být. Ještě před pár sty lety ovládala Evropa celý svět. To už bohužel není pravda a mnohé bývalé kolonie jsou mnohem silnější a politicky významnější než evropské státy, které je dříve ovládaly. A pokud chtějí mít státy v Evropě nějakou váhu a být brány vážně, musí se prostě spojit. Alternativy moc nejsou. Alternativou k Sovětskému bloku byla právě Evropa. Spojit se s Ruskem nepovažuji za dobrý nápad, ostatní velmocenské celky jsou dost daleko.

Dovolím si dokonce říct, že současná podoba EU není z politického hlediska dostatečná. Byť se mnou většina lidí nebude souhlasit, myslím si, že je z politického hlediska třeba Unii přeměnit na federaci. Může to být bolestné, ale jen jako jeden stát můžeme obstát v globální politice. Není nutné, aby všechny členské státy měly stejné zákony, stejnou měnu. Řada věcí by však měly být společná. Například zahraniční politika. Pokud se k dění ve světě vysloví prezident nebo ministr zahraničí ČR, tak to svět ani nezaregistruje (byť Zeman teď trochu Araby naštval, když chtěl přesunout vyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma). Pokud by EU měla jen jednoho ministra zahraničí, tak jeho slovo bude mít stejnou váhu jako slovo ministra zahraničí USA nebo Číny.

A víte, kdo první přišel s myšlenkou na spojení evropských zemí? Jiřík z Poděbrad. Ten tím chtěl sice hlavně odstavit papeže, ale myšlenka to byla dobrá.

Žádné komentáře:

Okomentovat