neděle 8. září 2013

Cikáni

Většina článků o cikánech začíná slovy "nemám nic proti cikánům, ale..." nebo "opravdu nejsem rasista, ale...". Pak pokračují zdrcující kritikou, aby nakonec skončily návrhem, který je v lepším případě pouze na hraně zákona. Dovolte mi začít opačně i skončit opačně.Nemám rád cikány. Málokdo asi opravdu má. Vzbuzují ve mě spoustu negativních emocí, nejvíce asi strach. Je to dáno generacemi našich předků, kteří se cikánů báli, i současnou dobou. Jsou přeci jenom jiní, žijí ve svých komunitách, mají jinou barvou pleti, koluje o nich spousta historek, které končí špatně. Je pravda, že většina z těch historek je nepravdivých a rozšiřují je stoupenci extrémní pravice (příběh jak romský pokladník zmizel z celou kasou, jak cikáni zavraždili toho a toho...). Přesto obavy vzbuzují.

Ale, položme si otázku: co je největším problémem s cikány? Většina lidí asi řekne, že nepracují a žijí jen z dávek. To je ve většině případů opravdu smutná pravda. A většina lidí se cítí ukřivděně, že oni sami pracují a cikáni žijí z jejich práce, aniž by sami cokoliv dělali.

Ale je tu další otázka: proč nepracují? Jeden důvod je jednoduchý. Protože máme přebujelý sociální systém a z dávek se opravdu žít dá. To je chyba státu a ne cikánů. Nejsou žádné zákony, že cikáni dostávají více, nebo že neplatí léky apod. Je pravda, že cikáni si často dovedou na úřadech "vyřvat" lepší podmínky než ostatní.

Druhý důvod ale už není tak zřejmý. Je to proto, že cikány nikdo nechce zaměstnat. Pokud si řeknou, že nebudou žít z dávek a budou pracovat, je pro ně neskutečně těžší práci najít. Uvedu příklad z vlastního života. Pro naši firmu teď pracuje jedna parta cikánů. Jsou skutečně šikovní a neuvěřitelně pracovití. Pracují zhruba o polovinu rychleji než naši lidé. Je to dáno tedy hlavně tím, že pracují od metru práce a ne od hodiny, ale přesto. Nicméně je velice obtížné přesvědčit zákazníka, že budou u něj dělat. Každý řekne: "Nejsem rasista, ale...".

Co z toho vyplývá? Diskriminace cikánů je problém. Stejně tak pozitivní diskriminace je problém. Žádné jednoduché řešení není. Všechna reálná řešení jsou dlouhodobá a málo účinná. Ale přesto mají význam a nakonec mohou přispět k lepší harmonii mezi nimi a námi.

Prvním bodem je snížení dávek, případně omezení dávek v problematických případech (pro rodiče, které neposílají děti do školy apod.).

Druhým je přísná kontrola pravdivosti informací předkládaných v médiích. V Parlamentních listech se objeví článek o tom, co zase nějaký cikán provedl a během dne všechna ostatní média článek opíší. Pak se akorát někde úplně stranou objeví, že článek byl nepravdivý. Lidé už jsou ale rozzuření a probíhají boje na ulicích. Chyba se může stát, ale média by pak měla viditelně oznámit, že byla publikována nepravda.

Třetím bodem je podpora firem, které zaměstnávají cikány. Jak jsem psal, cikáni skutečně velice těžko seženou práci. Pokud by existoval nástroj, jak pomoci firmám, které jsou ochotny je zaměstnat, situace by se mohla pomalu zlepšovat. Třeba úlevou na daních. To není diskriminace, cikáni samotní nedostávají nic. Ale motivuje se zaměstnavatel, aby se jim nevyhýbal. Co si o tom myslíte?

Jinak omluvte mě, že jsem v článku používal slovo "cikáni" místo korektnějšího "romové". Mně to ale přijde hloupé. Slovo cikán je etnologicky správné a měli bychom se snažit, aby ztratilo svůj pejorativní nádech.

1 komentář:

  1. Pěkně napsáno.
    BTW, ta podpora firem, které zaměstnají cikány, je zajímavá. Ale pokud by se realizovala, nejspíš by se hlavně v regionech, kde je problém sehnat práci obecně, pro kohokoli, našlo dost frustrovaných nezaměstnaných bílých, kteří budou nadávat na další případ pozitivní diskriminace. A budou mít v podstatě pravdu. I to i přesto, že by v tomhle případě pozitivní diskriminace (podpora jejich zaměstnávání) pouze kompenzovala tu negativní (neochota je zaměstnat)...

    OdpovědětVymazat