úterý 18. června 2013

Proč je Slaný ošklivé město?

No dobře, ten nadpis je příliš negativní, Slaný není vyloženě ošklivé :) Ale není ani hezké. Už dlouhou dobu mě to trápí a přemýšlím čím to je. Řada lidí by se mnou asi nesouhlasila, ale já naše město vnímám opravdu poměrně kriticky.

Jsem rád, že jsem ještě z té generace, která zažila komunismus a viděla, jak města vypadala v osmdesátých letech. Šedivé ulice s poničenými fasádami, nikde žádné obchody, žádné barvy. Centra měst opuštěná, žilo se spíše jen na sídlištích a na chatách. Po revoluci se začalo vše zlepšovat. A i ve Slaném. Žijeme dnes ve městě, které vypadá mnohem lépe, než dříve. Ale problém je ten, že okolní města rostou do krásy o něco rychlejším tempem. Dříve bylo třeba Kladno oproti Slanému vyloženě ošklivé. Dnes je to spíše naopak. Podobný trend vidím i u ostatních městě, které dobře znám. Jak je to možné? Existuje (podle mě) několik důvodů.

Neshody s hejtmanem

Zní to trochu lacině, ale dost viny můžeme hodit na Davida Ratha. Město mělo řadu pěkných projektů, které bývalý hejtman shodil. Dá se říct, že Rath Slaný opravdu neměl ráth a sabotoval tady co se dalo. Od revitalizace centra do vybavení nemocnice. Teď je sice ve vězení, ale kraji dále vládne sociální demokracie a dokud nebude pravicový hejtman, tak bude vždy tendence upřednostňovat jiná města.

Urbanismus

Za vlády KSČ byl plán zanechat historické centrum, celý zbytek města srovnat se zemí a postavit paneláky. Bohužel se tento plán do značné části provedl. Po revoluci se sice s bouráním skončilo, ale nevytvořila se žádná koncepce, jak škody napravit nebo aspoň opticky zmírnit. Pouze se postupně rekonstruovaly jednotlivé části města. Existuje množství řešení, jak problematické části města řešit. Proto je raději proberu v samostatném článku.Rozpočtové určení daní

Tady mě omluvte, ale trochu si udělám stranickou reklamu :) U nás existuje zvláštní systém, že obce sice dostávají peníze ze státního rozpočtu úměrně k množství obyvatel, ale větší obce dostávají více na hlavu než menší. Což nemá žádnou logiku, je to dané jen silnou pozicí představitelů velkých měst. Naštěstí topka a starostové nedávno prosadili změnu tohoto systému. Za tento rok získá tedy Slaný o 19,9 mil Kč více než dříve. S tím už se dá něco dělat.

Z toho vyplývá, že se skutečně nemůžeme divit, že větší města vypadají lépe než Slaný, protože dříve měly relativně více prostředků ze státního rozpočtu. Tento rozdíl by se však měl pomalu stírat.

Co s tím?

Co tedy s tím, že? Já jsem optimista, tak věřím, že se s tím něco dělat dá. Situaci samo o sobě trochu zlepší nové rozpočtové určení daní. Může pomoci, když lidé ze Slaného budou chodit za zábavou sem a ne jezdit do Prahy. Máme tu výborné kino, bazén, hospody... Možná je škoda, že se jen málo lidí zajímá o dění ve městě. Je to i vina města a obecné skeptické nálady, že nejde nic dělat, nic změnit. Ale to je jen o přístupu.

Žádné komentáře:

Okomentovat