sobota 13. září 2014

Čecháčkovství a Evropa

Před několika dny kritizoval Miroslav Kalousek vládu za její přístup k EU a řekl, že „vnímáme Evropskou unii jako bankomat“, ze kterého chceme brát, ale ne se podílet na jeho údržbě. A úplně mi promluvil z duše. Je to totiž bohužel smutná pravda. Máme v sobě hluboko zakořeněné to čecháčkovství, které chce jenom výhody, ale bez nevýhod. Kalousek ještě řekl, že „děláme politiku malých nedůvěryhodných vychcánků.“ To je přesně ono.

Brát peníze z evropských dotací, to je jediné, co nás zajímá. A běda když někde o dotace přijdeme. Ale jakkoliv přispět ke společné evropské politice, ať finančně, nebo diplomaticky, je zakázané. A krásně se v tom přístupu shodují pan prezident s vládou. A bohužel s velkou částí obyvatel. Jakmile má EU nějaký problém, tak je to její problém.Není to úplně naše vina, náš přístup je daný historickými zkušenostmi. Téměř celé dějiny jsme byli násilím připojeni k nějaké větší „říši“ a vždy jsme ji považovali za zlo, které nás utlačuje. Ať to již byla Svatá říše římská, Rakousko, Třetí říše či blok zemí pod nadvládou Sovětského svazu. A skutečně to v mnoha případech bylo zlo, byli jsme utlačováni. Ale EU nás neutlačuje. Neovládla nás vojensky, ani hospodářsky, naopak jsme do ní dobrovolně vstoupili.

Podobný vztah jako k EU máme i třeba k NATO. A dobře je to vidět teď u Ukrajinské krize. Podle mínění vlády, prezidenta, ale i značné části občanů se nás problémy Ukrajiny netýkají. K sankcím se nepřipojíme, protože z toho nic nebudeme mít, nedej bože kdybychom se měli angažovat vojensky.

To už je mi mnohem sympatičtější přístup Svobodných, kteří chtějí z EU vystoupit. Nesouhlasím s tím, ale je to čisté a důstojné řešení. Když v Evropě nechceme být, tak odejděme, ale bez toho abychom se k ní chovali jako nezaměstnaný k poskytovateli sociálních dávek.

Pokud ale tvrdíme, že v EU zůstat chceme, tak se tak chovejme. V tom případě bychom si měli uvědomit, že nejsme jenom Češi, ale i Evropané. A měli bychom se podílet na její politice a diplomacii a ne si hrát na to, že Rusko a Čína jsou naši kamarádi stejně jako EU. Nejsou a nebudou.

Žádné komentáře:

Okomentovat